See fliisi on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "fliisitakki"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "fleece"
},
"expansion": "Borrowed from English fleece",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English fleece.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fleece",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fliisi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fliisi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fliis",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"fleece (type of fabric)"
],
"id": "en-fliisi-fi-noun-S9qp6v9w",
"links": [
[
"fleece",
"fleece"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "18 82",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 88",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 90",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 92",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"fleece (jacket or other garment made of this fabric)"
],
"id": "en-fliisi-fi-noun-cWqoBr0f",
"links": [
[
"fleece",
"fleece"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfliːsi/"
},
{
"ipa": "[ˈfliːs̠i]"
},
{
"rhymes": "-iːsi"
}
],
"word": "fliisi"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːsi",
"Rhymes:Finnish/iːsi/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "fliisitakki"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "fleece"
},
"expansion": "Borrowed from English fleece",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English fleece.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliiseiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fliisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fliiseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fliiseinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fleece",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fliisi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fliisi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fliis",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"fleece (type of fabric)"
],
"links": [
[
"fleece",
"fleece"
]
]
},
{
"glosses": [
"fleece (jacket or other garment made of this fabric)"
],
"links": [
[
"fleece",
"fleece"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfliːsi/"
},
{
"ipa": "[ˈfliːs̠i]"
},
{
"rhymes": "-iːsi"
}
],
"word": "fliisi"
}
Download raw JSONL data for fliisi meaning in All languages combined (19.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.